Nużeniec – pasożyt groźny dla skóry?

Nużeniec (Demodex spp.) – przedstawiciel rzędu roztoczy – jest komensalicznym organizmem bytującym na skórze człowieka i innych gatunków ssaków. Skóra ludzka charakteryzuje się występowaniem dwóch gatunków – nużeńca ludzkiego (Demodex folliculorum) oraz nużeńca krótkiego (Demodex brevis). Roztocza we wszystkich stadiach rozwoju żywią się złuszczonym naskórkiem oraz wydzieliną gruczołów łojowych.

Dlatego nużeniec występuje przede wszystkim w okolicach łojotokowych skóry twarzy tj. czoło, nos, broda, policzki. Może zasiedlać także owłosioną skórę głowy oraz przewody słuchowe zewnętrzne, rzadziej okolice genitalne. Kolonizacja skóry człowieka przez Demodex spp. jest bardzo częsta i wynosi w zależności od wieku 20–80%. Zmiany skórne wywołane przez nużeńce wiążą się ze zwiększeniem liczby osobników na skórze powyżej 5 roztoczy na 1 cm2 skóry. Ta kolonizacja skóry przez roztocza Demodex spp. może doprowadzić do rozwoju: grudkowo-krostkowej postaci trądzika różowatego, zapalenia około ustnego, zapalenia brzegów powiek, czy niektórych postaci zapalenia mieszków włosowych.Leczenie demodekozy jest złożone. Wykorzystuje się w tym celu preparaty z iwermektyną, metronidazolem, permetryną oraz odpowiednio dobraną pielęgnację skóry. Możliwe jest także leczenie doustne, a w profilaktyce zaleca się m. in. stosowanie kremów z filtrem SPF 50+. Celem leczenia jest zarówno działanie przeciwpasożytnicze, jak i przeciwzapalne.

Częstym problemem u pacjentów z trądzikiem różowatym są także rozszerzone pory. Przyczyną tego problemu jest obrzęk górnych warstw skóry, spowodowany stanem zapalnym. Rozwiązaniem w tym przypadku jest RESURFACING LASEROWY z użyciem lasera tulowego 1927nm, a następnie terapia wspomagająca preparatami z kwasem azelainowym lub niacynamidem.