USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy, znane również jako USG tarczycy, jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem obrazowym, które wykorzystuje fale dźwiękowe do wizualizacji struktury i stanu tarczycy. Sprawdź, kiedy wykonuje się badanie tego typu, jak się do niego przygotować i ile kosztuje USG tarczycy prywatnie.

usg Tarczycy

Kiedy wykonuje się USG tarczycy?

Gruczoł tarczowy nazywany tarczycą odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę. Poprzez produkcję hormonów (tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3)) tarczyca wpływa na pracę całego organizmu. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy wiąże się z licznymi dolegliwościami, między innymi gorszym samopoczuciem, a także słabą kondycją włosów, skóry i paznokci. Nieleczone zaburzenia pracy tarczycy mogą prowadzić do wielu schorzeń, m.in.:

  • niedoczynności i nadczynności tarczycy,
  • zapalenia tarczycy,
  • choroby Hashimoto,
  • choroby Gravesa-Basedowa,
  • wola guzkowego (toksycznego lub nietoksycznego),raka tarczycy.

USG szyi wykonuje się w przypadku wykrycia objawów sugerujących chorobę tarczycy. USG jest wykonywane także podczas badań kontrolnych, przed operacjami lub w trakcie ciąży, by dokładnie zbadać stan tarczycy. USG pozwala również monitorować rozwój lub zmiany w strukturze guzków tarczycy.


Loading...

Jak wygląda USG tarczycy i jak się do niego przygotować?

Ultrasonograficzne badanie tarczycy jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Co więcej, stanowi niezwykle skuteczną metodę diagnostyczną, dlatego nie należy unikać konsultacji lekarskich.

Jak wygląda USG szyi? W celu zobrazowania stanu tarczycy lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem, a następnie przykłada do skóry sondę ultrasonograficzną. Urządzenie emituje fale dźwiękowe, które przechodzą przez tkanki tarczycy i są odbijane z powrotem do sondy. Dzięki temu obrazy struktury tarczycy są wyświetlane na monitorze ultrasonograficznym w czasie rzeczywistym. Lekarz analizuje je w celu oceny morfologii (kształtu i wielkości) tarczycy oraz obecności ewentualnych zmian, takich jak guzki, torbiele czy wole.

USG tarczycy trwa od 15 do 30 minut, jest bezbolesne i nie wywołuje skutków ubocznych. Pacjent od razu po badaniu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Niejednorodna echogeniczność tarczycy — co oznacza?

USG tarczycy budzi szczególne obawy u osób z podejrzeniem raka tarczycy. Warto podkreślić, że zmiany w obrębie tarczycy nie muszą oznaczać nowotworu. O czym w takim razie mówi nam niejednorodna echogeniczność tarczycy? Taka diagnoza wskazuje, że w wyglądzie tarczycy zaszły zmiany, które wymagają obserwacji. Może to być zarówno stan zapalny, jak i pojawienie się guzków.

Echogeniczność tarczycy zawsze jest wskazaniem do dalszych badań i obserwacji. W przypadku zaawansowanych zmian lekarz wdraża odpowiednie leczenie.

Koszt badania tarczycy

USG tarczycy prywatnie kosztuje średnio od 150 do 300 zł. Cena USG tarczycy jest zależna od placówki medycznej, użytego sprzętu i doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie.

Na całkowity koszt badania tarczycy składają się także badania krwi pozwalające ocenić poziom hormonów tarczycy. Za badanie poziomu TSH, FT4, FT3, anty-TPO i anty-TG zapłacimy łącznie około 150 zł.