dr Englert DermaClinic logo 696-144-646

USG jamy
Brzusznej

Na czym polega badanie USG?

Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe wykonywane przy pomocy ultrasonografu. Przesuwana po skórze pacjenta głowica emituje ultradźwięki, które przenikają przez tkanki i częściowo odbijają się od nich. Odbijające się fale są przetwarzane komputerowo i tworzą obraz "na żywo" na ekranie monitora. Ultradźwięki w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia, dzięki czemu badanie może być powtarzane bez zachowania odstępów czasowych.

Kiedy warto zdecydować się na USG jamy brzusznej?

Badanie to warto włączyć do grafiku cyklicznych badań tym bardziej, że jego cena nie odbiega od innych typowych badań o charakterze profilaktycznym. Warto przeprowadzać je raz na rok lub na 2 lata.

Wskazaniami do jak najszybszego wykonania USG jamy brzusznej są przede wszystkim: ostre lub przewlekłe bóle brzucha, powtarzające się zaparcia i biegunki, wzdęcia, wymioty, powiększenie narządów wewnętrznych, urazy brzucha, nagła utrata wagi, gorączka bez objawów przeziębienia, krwawienia z układu pokarmowego, wyczuwalne dotykiem guzki i zgrubienia. 

Do tego badania nie jest potrzebne żadne skierowanie, w każdej chwili można wykonać je prywatnie.

Jakie schorzenia pomaga wykryć USG jamy brzusznej?

Kamicę pęcherzyka żółciowego i nerek, zmiany ogniskowe i uszkodzenia wątroby, śledziony i trzustki, choroby nowotworowe narządów wewnętrznych, stan zapalny wyrostka robaczkowego, nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych (zwężenie, poszerzenie, tętniaki), nadmierne gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. Badanie USG jest także stosowane w diagnostyce przepuklin.



Czy do badania należy się specjalnie przygotować?

Na badanie należy przyjść na czczo, jeśli odbywa się późniejszym popołudniem można pozwolić sobie na bardzo lekkie śniadanie. W dniu poprzedzającym USG jamy brzusznej trzeba bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu, a także ograniczyć palenie papierosów. Przed badaniem niewskazane są potrawy powodujące wzdęcia takie jak kapusta, fasola, groch, świeże warzywa, napoje gazowane oraz potrawy zawierające większe ilości błonnika (kasze, otręby, pieczywo razowe). Po posiłku powinno się zażyć środek ułatwiający wydalanie gazów jelitowych. Jest on dostępny w każdej aptece w postaci kapsułek.  Rano przed badaniem należy powtórnie zażyć taki środek i zadbać o odpowiednie wypróżnienie.

Podczas badania pęcherz moczowy powinien być pełny – należy wypić około jednego litra wody niegazowanej i powstrzymać się od oddawania moczu.

Na badanie, szczególnie jeśli poprzednie wykazało jakieś zmiany powinno przynieść się opis poprzedniego – umożliwi to lekarzowi obserwację postępu lub zaniku zmian chorobowych.

W zależności od zakresu badanie USG trwa 15-30 minut. Nie jest bolesne, chociaż nacisk głowicy na delikatne tkanki brzucha może powodować pewien dyskomfort. Wynik i opis badania gotowy jest natychmiast po jego wykonaniu. Lekarz poinformuje o ewentualnych, wykrytych zmianach.

Jeżeli badanie USG jamy brzusznej nie wystarczy do postawienia diagnozy lekarz może skierować pacjenta na dalsze badania – na przykład tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.