dr Englert DermaClinic logo 696-144-646

dermatolog dziecięcy

Czym się różni dermatologia dziecięca od dedykowanej dla osób dorosłych ?

Dermatolog dziecięcy zajmuje się chorobami skóry u dzieci począwszy od wieku niemowlęcego aż do 18 roku życia. Skóra dziecka różni się znacznie od skóry osoby dorosłej, podlega systematycznemu procesowi dojrzewania i rozwoju. Dlatego też pewne objawy, a także metody leczenia mogą różnić się od występujących u osób starszych. Specjalizacja dermatologa dziecięcego wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia ale również właściwego podejścia do najmłodszych pacjentów.

Kiedy należy udać się z dzieckiem na konsultację dermatologiczną ?

Wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany skórne u dziecka są sygnałem, że jak najszybciej należy umówić się na wizytę u specjalisty. Należą do nich wszelkiego rodzaju krostki, pęcherzyki i wypryski, miejscowe przesuszenia naskórka, nadmierna potliwość, zmiany trądzikowe i egzemy, opryszczka, zakażenia, wypadanie włosów. U dzieci występują także często reakcje alergiczne na określone pokarmy w postaci pokrzywki czy egzemy .

Jakie choroby skórne występują najczęściej u dzieci i młodzieży ?

Do stosunkowo często występujących problemów zdrowotnych u dzieci należą między innymi: trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, pokrzywka, reakcje alergiczne na pokarmy i inne alergeny, infekcje i grzybice skóry, egzema (łuszczyca atopowa), zakażenia wirusowe (opryszczka), liszajec zakaźny, bielactwo. Do dermatologa należy również się zgłosić w przypadku świerzbu lub wszawicy.

Jak powinna wyglądać współpraca rodziców z dermatologiem dziecięcym ?

Przede wszystkim wszelkie niepokojące objawy należy zgłosić specjaliście możliwie jak najszybciej. Absolutnie nie powinno się "leczyć" zmian skórnych na własną rękę ani nie czekać aż znikną samoistnie. Nie powinno się również stosować, szczególnie u małych dzieci dostępnych bez recepty maści i lekarstw ponieważ dermatologia dziecięca często stosuje zupełnie odmienne metody terapii.

Zaniedbywanie dolegliwości skórnych u dziecka może doprowadzić do rozwoju choroby, a także do nieodwracalnych zmian na skórze. Nawet zwykły trądzik nie leczony w porę może stać się przyczyną powstania nieestetycznych blizn i przebarwień skóry.

Przed wizytą u dermatologa dziecięcego nie powinno stosować się żadnych kremów, zasypek czy pachnących środków do kąpieli. Najlepiej wykąpać dziecka używając hipoalergicznych i bezzapachowych środków higieny.

Starszemu dziecku, które może obawiać się wizyty należy wytłumaczyć, że nie należy się wstydzić ani bać, a lekarz je tylko obejrzy i zaleci lekarstwa po których poczuje wyraźną ulgę.

Po wizycie należy starannie stosować się do zaleceń dermatologa - nie tylko dotyczących podawania lekarstw ale również dotyczących odpowiedniej diety i higieny.

Bardzo ważne jest również skrupulatne pilnowanie terminów kolejnych badań kontrolnych. Jeżeli pomiędzy zaplanowanymi wizytami objawy się nasilą, lub pojawią nowe nie należy czekać tylko niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do specjalisty.