Jak wykonuje się badanie dermatoskopowe znamion?

Profilaktyka chorób skóry jest niezwykle prosta. Oprócz regularnego stosowania kremów z filtrami – zapobiegającym m.in. poparzeniom słonecznym oraz szkodliwemu promieniowaniu – warto regularnie odwiedzać dermatologa. Lekarz przeprowadzi badanie dermatoskopowe, które jest całkowicie bezbolesne oraz niezwykle skuteczne. Na czym ono polega?

Co to jest badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopowe badanie znamion jest bardzo prostym, nieinwazyjnym i zupełnie bezbolesnym badaniem. Wykonuje je dermatolog za pomocą narzędzia zwanego dermatoskopem. Najprościej można by je porównać do lupy. Przykłada się je bezpośrednio do znamienia, które wystąpiło na skórze. Specjalista dokładnie ogląda kolor zmiany, jej kształt, a także sprawdza jaka jest w dotyku. W międzyczasie lekarz zadaje pytania o to czy zauważyliśmy jego zmiany (np. powiększenie, zmianę koloru lub kształtu).

Dzięki odpowiedniemu powiększeniu oraz oświetleniu lekarz wnikliwie ogląda zmiany skórne i jest w stanie ocenić czy jest to wyłącznie zmiana barwnikowa czy też zmiana chorobowa – jak czerniak. W ten sposób też zaleca dalsze postępowanie – czy wyłącznie należy dalej stosować profilaktykę czy też należy wykonać dodatkowe badania, np. biopsję skóry lub wycięcie zmiany.

Co daje badanie dermatoskopem?

Skóra człowieka jest niezwykle wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie może przyczyniać się nie tylko do poparzeń skórnych, ale też do wystąpienia czerniaka. Dlatego właśnie po wakacjach warto udać się do dermatologa na dermatoskopową ocenę znamion.

To proste badanie jest w stanie także zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych skóry. Zmiana wycięta we wczesnym stadium gwarantuje całkowite zahamowanie rozwoju nowotworu i 100% zdrowia.

Kiedy zgłosić się na badanie?

Dermatoskopowemu badaniu znamion podlegają wszystkie zmiany skórne, jak pieprzyki, ale też np. różnego rodzaju wykwity. Do lekarza powinno się zgłosić zawsze wtedy, gdy na skórze pojawi się nowy pieprzyk albo też zauważymy zmiany w tych, które są od dawna. Tym, co powinno skłonić do szybkiej diagnostyki jest np. krwawienie znamion (nie spowodowane urazem mechanicznym – chociaż i wtedy należałoby je skontrolować), swędzenie czy też jego szybkie i nagłe zmiany w kształcie lub wielkości.

Dermatoskopowa ocena znamion powinna być wykonywana minimum raz w roku. Dermatolodzy zalecają wizyty nawet co pół roku. A w przypadku osób, u których w rodzinie wystąpił czerniak – co 3 miesiące.

Ponieważ jest to całkowicie bezpieczne badanie to można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku. Nie wymaga ono żadnego przygotowania. Dlatego na wizyty powinny zgłaszać się całe rodziny. Dorośli, dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby po 50. roku życia. Szczególnie ta ostatnia grupa powinna pamiętać o regularnych badaniach, ze względu na liczne zmiany, które dzieją się w ciele.

O częstszych wizytach u dermatologa powinny pamiętać także osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu, np. ze względu na pracę, ale też miłośnicy opalania (również w solarium).

Bardzo ważne jest też poddanie ocenie wszystkich pieprzyków i zmian występujących na ciele, a nie tylko tych, które pacjent uważa za niepokojące. Dzięki temu badanie jest dokładnie przeprowadzone. Czas jego trwania zależy w takim przypadku od ilości zmian na ciele – im ich więcej, tym dłużej trwa badanie.

Cena badania dermatoskopowego – ile kosztuje profilaktyka chorób skóry?

Wiesz już, że badanie dermatoskopowe jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia. Dlatego jeśli jeszcze w tym roku nie wykonywałaś/-eś dermatoskopowej oceny znamion, możesz to zrobić zapisując się chociażby do naszej kliniki.

Cena badania dermatoskopowego jest przystępna. Zazwyczaj badanie dermatoskopowe wykonuje się w połączeniu z konsultacją dermatologiczną. Koszt wynosi pomiędzy 100 a 200zł. W skali roku jest to naprawdę niewielki wydatek, ale może uratować Twoje zdrowie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz może zlecić badanie wideodermatoskopem czyli urządzeniem, które pozwala jednocześnie nie tylko oglądać zmiany, ale też robić w trakcie zdjęcia celem porównania ich w przyszłości. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować czy są to zmiany łagodne czy też złośliwe.