Atopowe Zapalenie Skóry: Jak Rozpoznać i Skutecznie Leczyć AZS ?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą, która dotyka do 20% populacji dziecięcej i 3% osób dorosłych, a jej występowanie stale wzrasta – szczególnie w dużych miastach. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się najczęściej w wieku niemowlęcym lub wczesnodziecięcym, choć początek AZS może wystąpić w każdym wieku. Atopowe zmiany skórne mogą występować w różnych miejscach ciała, w tym wokół oczu.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nie tylko choroba skórna, ale także problem dotykający psychiki pacjentów. Aspekty psychologiczne związane z AZS mogą znacznie wpływać na jakość życia, samopoczucie emocjonalne oraz codzienne funkcjonowanie. Pacjenci z AZS często doświadczają większego poziomu stresu związanego z objawami choroby, takimi jak swędzenie, ból czy nieestetyczne zmiany na skórze, co może prowadzić do rozwoju obniżonej samooceny lub nasilenia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęk. Swędzenie i ból związane z AZS mogą ponadto zakłócać sen, co prowadzi do zmęczenia i obniżonej wydolności psychofizycznej. Pacjenci z AZS często doświadczają frustracji związanej z koniecznością długotrwałego leczenia i braku natychmiastowej poprawy. Dlatego komunikacja i współpraca z lekarzem dermatologiem odgrywają kluczową rolę w procesie terapeutycznym. Dla nas, lekarzy dermatologów ważne są: edukacja i uświadamianie o czynnikach przyczynowych choroby. Warto tu obalić mity dotyczące między innymi tego, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, a zaostrzenia zmian skórnych nie zawsze wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji skóry.
Poniżej znajdziecie najistotniejsze informacje dotyczące: przyczyn rozwoju AZS, czynników zaostrzających chorobę, obecnie dostępnych metod leczenia oraz jak sobie radzić z atopią na co dzień.
Co to jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się suchą, swędzącą skórą i tendencją do nawracających zmian wypryskowych. Przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry są złożone. AZS jest chorobą wieloczynnikową, w której genetyczne oraz immunologiczne pr6edyspozycje, a także czynniki środowiskowe prowadzą do powstania defektów bariery naskórkowej i rozwoju zmian skórnych.
Co to jest atopia ?
Aby lepiej zrozumieć przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry, warto wyjaśnić pojęcie atopii.
Atopia to najprościej rzecz ujmując nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergeny – substancje, które są uważane za nieszkodliwe dla organizmu. Reakcja ta prowadzi do nadmiernego uwalniania mediów zapalnych, zwłaszcza histaminy, co generuje typowe objawy alergiczne oraz prowadzi do rozwoju atopowych zmian skórnych. Immunoglobulina E (IgE) odgrywa kluczową rolę w tej reakcji, gdyż to właśnie na niej opiera się mechanizm aktywacji komórek układu immunologicznego.
Co może być alergenem?
Alergenem może być praktycznie wszystko: sierść zwierząt, kurz domowy, grzyby i pleśnie, pokarmy takie jak: mleko, jaja, orzechy, ryby i pszenica, a także niektóre środki czystości, kosmetyki, detergenty, czy materiały alergenne w odzieży (zwłaszcza tkaniny syntetyczne). Problemem w przypadku atopowego zapalenia skóry jest fakt, że często pacjent jest uczulony na szereg substancji, a ich całkowita eliminacja jest praktycznie niemożliwa.
Czy możemy zapobiec rozwojowi chorób atopowych ?
Nie możemy wyeliminować podłoża genetycznego predysponującego do atopii ale możemy ograniczyć inne czynniki wpływające na rozwój atopowego zapalenia skóry.
Profilaktyka jest szczególnie ważna u dzieci z wysokim ryzykiem rozwoju atopowego zapalenia skóry, czyli u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorują na: atopowe zapalenie skóry, astmę lub katar sienny.
Czynniki zmniejszające ryzyko rozwoju atopowego zapalenia skóry:
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?
Główne cechy atopowego zapalenia skóry obejmują:
Jak dbać o skórę atopową?
Terapia AZS wymaga podejścia wieloaspektowego. Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących tego, jak żyć z atopowym zapaleniem skóry:
Pamiętaj, że każda osoba z AZS może wymagać indywidualnego podejścia, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który może dostosować plan leczenia do twoich konkretnych potrzeb.
Co to jest emolient?
Emolient to substancja lub produkt, który ma zdolność nawilżania i natłuszczania skóry.
Głównym celem emolientów jest przywrócenie prawidłowej funkcji bariery naskórkowej. Substancje emolientowe tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną tzw. film lipidowy, który pomaga zabezpieczyć skórę przed utratą wody, co jest szczególnie istotne w przypadku skóry suchej, podrażnionej lub zmienionej zapalnie. Dodatkowo emolienty przywracają fizjologiczne pH skóry, zmniejszają kolonizację naskórka przez szkodliwe drobnoustroje oraz zapobiegają wnikaniu przez skórę alergenów i substancji drażniących.
Emolienty w swoim składzie zawierają substancje takie jak: ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka. Za przyciąganie i utrzymanie wody w naskórku są odpowiedzialne z kolej humektanty takie jak: gliceryna, mocznik i sorbitol. Najnowszą grupą emolientów są tzw. emolienty PLUS: zawierające ekstrakty roślinne lub lizaty bakteryjne, które wspomagają efekt terapeutyczny.
Emolienty najlepiej stosować co najmniej 2 x dziennie rano i wieczorem pokrywając całą skórę grubą warstwą. W przypadku bardzo suchych i podrażnionych skór konieczne może być częstsze stosowanie emolientów.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, a jej leczenie jest głównie skoncentrowane na łagodzeniu objawów, kontrolowaniu stanu zapalnego i poprawie jakości życia pacjenta. W chwili obecnej nie ma jednak całkowitego leczenia, które skutecznie pozbyłoby się AZS na stałe. Niemniej jednak, z odpowiednim podejściem i leczeniem, objawy AZS mogą być skutecznie kontrolowane.
Regularne natłuszczanie skóry emolientami jest podstawą w leczeniu pacjentów z AZS. Warto zaznaczyć, że emolienty oprócz łagodzenia stanów zapalnych skóry wykazują działanie przeciwświądowe. W przypadku zaostrzeń zmian skórnych konieczne może być zastosowanie miejscowych maści lub kremów przeciwzapalnych. Ulgę, szczególnie w przypadku silnego swędzenia skóry może przynieść także terapia z użyciem tzw. mokrych opatrunków.
W ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry, które nie reaguje na leczenie, konieczne może być włączenie leczenia immunosupresyjnego – hamujące działanie układu immunologicznego lub leczenia biologicznego – specjalistycznego leczenia celowanego.
Choć nie ma radykalnego leczenia AZS, aktualnie prowadzone są liczne badania naukowe nad nowymi lekami, które w przyszłości być może pozwolą skutecznie kontrolować i łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry.
Podsumowanie.
Terapia w atopowym zapaleni skóry może być wyzwaniem.Konsultacja z lekarzem dermatologiem jest ważna, aby zaplanować odpowiednie postępowanie diagnostyczne i lecznicze dostosowane indywidualnie do specyficznych potrzeb każdego pacjenta.
Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry zapraszamy na konsultację w dr Englert DermaClinic. Zdrowie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.