Nadczynność tarczycy, znana również jako hipertyreoza, jest stanem, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy. Dowiedz się, jak wygląda rozpoznanie i leczenie nadczynności tarczycy oraz na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę.
O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Wspomniane hormony kontrolują wiele procesów metabolicznych w organizmie. Gdy ich poziom jest zbyt wysoki, organizm przyspiesza swoje funkcje metaboliczne, co może prowadzić do szeregu objawów i powikłań.
Nadczynność tarczycy może być wywoływana różnymi czynnikami, do których należą między innymi choroby tarczycy. Za nadprodukcję hormonów tarczycy odpowiadają najczęściej:
Zaburzenia pracy gruczołu tarczowego mogą być wywoływane przez konkretne choroby tarczycy. Przykładowo przyczyną nadczynności tarczycy może być choroba Gravesa-Basedowa, która prowadzi do nadmiernego pobudzenia tarczycy. Z kolei choroba Hashimoto wiąże się z niedoczynnością tarczycy, a więc produkcją niedostatecznej ilości hormonów tarczycy.
Hashimoto z reguły nie ma związku z nadczynnością tarczycy, jednak w początkowej fazie choroby Hashimoto, gdy komórki tarczycy zostają uszkodzone przez atak autoimmunologiczny, może dojść do tymczasowego uwalniania większej ilości hormonów tarczycy do krwiobiegu, co zazwyczaj skutkuje objawami nadczynności tarczycy.
W przypadku podejrzenia nadczynności tarczycy lekarz może zalecić wykonanie poniższych badań diagnostycznych.
Leczenie nadczynności tarczycy jest zależne od przyczyny oraz stopnia nasilenia choroby. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest farmakoterapia z użyciem leków przeciwtarczycowych oraz leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie uporczywych objawów nadczynności tarczycy.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie tarczycy. Jedną ze stosowanych metod jest również terapia jodem radioaktywnym, która prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy.
Leczenie nadczynności tarczycy radiojodem jest często stosowane jako trwałe rozwiązanie w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa oraz innych przyczyn nadczynności tarczycy. Radioaktywny jod jest absorbowany przez nadczynną tarczycę i poprzez promieniowanie niszczy komórki tarczycy, prowadząc do zmniejszenia produkcji T3 i T4.
Terapii radiojodem nie należy mylić z leczeniem z użyciem jodu (jodku potasu). W przypadku nadczynności tarczycy przyjmowanie jodu nie jest zalecane, ponieważ przyczynia się do wzrostu produkcji hormonów tarczycy.
Dieta w przypadku nadczynności tarczycy powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i wspierająca ogólne zdrowie organizmu. Zdrowe odżywianie jest pomocne w walce z objawami choroby. Jakie nawyki żywieniowe są zalecane przy nadczynności tarczycy?
Przed wprowadzeniem znaczących zmian w diecie warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Indywidualne potrzeby żywieniowe mogą się różnić, dlatego ważne jest dostosowanie diety do własnych potrzeb i stanu zdrowia.